1 - TEMEL BİLGİLER

GENLEŞEN GAZ, SOĞUYAN HAVA

Havalandırma bir odayı dolduran ısının oda dışına aktarımıyla sağlanır. Klima sistemi bu aktarımı soğutucu gaza basınç uygulayıp genleştirerek yapar. Gaz genleştiğinde ise ortam havası soğur.

Gaz, kompresör tarafından sıkıştırılır ve bu da çok ses çıkarır. Kompresörlerin boyutu büyüdükçe soğutma gücü artar fakat gürültüsü de aynı oranda artış gösterir.

PENCERE TİPİ KLİMA

Pencere tipi klimaların tüm içeriği pencereden dışarı doğru uzanan bölümde, bir kutunun içindedir. Klimayı çalıştırdığınızda kompresörün sesini de duyarsınız. Bu yüzden pencere tipi klimalar fazla gürültülüdür ve pek tercih edilmezler.

SPLİT KLİMA

Split klimalar sessizdir çünkü kompresörleri odanın içindeki klima ünitesinden ayrıdır ve binanın dışına takılır.

INVERTER SPLİT KLİMA

Yeni nesil klimalarda farklı hızlara uygun kompresörler bulunur. Bu yenilik, daha az soğutma gerektiğinde kompresörün daha yavaş çalışmasına imkan tanır. İhtiyacınız olan soğutma oranına göre elektrik tasarrufuna giden inverter teknolojisi ile faturalarınız el yakmaz.

General, sofistike inverter split klimalardan, tek üniteli pencere tipi klimalara kadar yüksek kalitede geniş bir ürün yelpazesi sunar.

TÜRKİYE’DE YAZLAR NE KADAR SICAKSA KIŞLAR DA O DENLİ SOĞUKTUR!

Bu yüzden soğutmanın yanı sıra ısıtma özelliği de olan bir klima seçmek en mantıklısıdır.

Tüm General inverter split klimalarda Türkiye’nin soğuk kış aylarında sizi sıcak tutacak ısıtma özelliği bulunur.

2 – HAVALANDIRMANIN GERÇEK MALİYETİNİ BİLİN

Bir klima için ödeyeceğiniz ücreti hesaplarken konuyu her açıdan ele almanız gerekir…

KLİMANIN FİYATI

Klimanın fiyatı onun yaratacağı toplam maliyetin sadece bir kısmıdır, bu yüzden elektrik tasarrufu yapan bir model seçin. Aldığınız klima onu kullanacağınız oda için doğru seçim olmalı. İhtiyacınızı karşılayacak klima konusunda yanılmanız ve size yetecek olandan azına ya da fazlasına yönelmeniz hayli mümkün. Dolayısıyla ihtiyaçlarınıza uygun modeli seçerken lütfen profesyonellerden yardım isteyin. Ayrıca klimanızın bakım maliyetini de göz ardı etmeyin.

General, çalışanlarının profesyonel danışmanlığı ve kurumsal kalite güvencesi ile satış sırasında ve sonrasında her zaman yanınızda olacaktır.

ELEKTRİK FATURANIZ

Doğru tercihi yaptığınızda, klimanız elektrik faturanıza fazla yük olmayacaktır. General’in inverter klimaları uzun vadede çok daha verimli ve hesaplıdır.

KURULUM MALİYETLERİ

Türkiye’de split klimaların kurulumu, binaların inşa edilme şekli nedeniyle pahalı ve zor olabilir. Kurulum hassas bir konudur çünkü özensiz yapıldığı takdirde cihazınız zarar görebilir. Kurulumunuzun doğru şekilde yapılması için mutlaka işinin ehli teknisyenlerle çalışın.

BAKIM MALİYETLERİ

Klimalardaki soğutma bobini zamanla mikro partiküllerle kaplanır. Mikro partiküllerle kaplanan soğutma bobinleri de verimi düşürür ve havaya kötü bir koku yayılmasına sebep olur. Klimanız, sessizliğini, gücünü ve enerji verimliliğini koruyabilmesi için düzenli olarak profesyonel temizlikten geçmelidir.

Klima temizliği de en az kurulum kadar mühim olduğundan bu konuda da mutlaka tecrübeli ve uzman kişileri seçmeye özen gösterin.

KULLANIM ÖMRÜ SONRASI MALİYETLER

Ömrü tükenen klimalar doğaya zarar vermeyecek biçimde değerlendirilmelidir. General bu konuda size çeşitli imkanlar sunar; eski klimalarınızı sorumluluk bilinciyle geri dönüştürür veya yenileyerek ihtiyaç sahiplerine bağışlar.

3 – UYGULAMA ALANININ ÖZELLİKLERİ

Klima modelinize karar vermeden önce uygulanacak alanı değerlendirmesi için bir profesyonel çağırın.

KLİMANIZI SEÇERKEN ŞU KRİTERLERİ MUTLAKA GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURMANIZ GEREKİR:

– Odanın kullanım amacı nedir?
– Kaçıncı kattasınız?
– Tavan yüksekliğiniz nedir?
-Odanın boyutları nedir?
– Odada kaç pencere var?
– Binanızın cephesi gün boyunca ne kadar güneş alıyor?
– Pencereleriniz hangi yöne bakıyor?
– Cihazınız rutin bakımlar için ne kadar erişilebilir bir konumda olacak?

General’i seçerseniz hiçbir konuda endişe etmenize gerek kalmaz. Klimanızın bulunacağı alana dair tüm kontroller tarafımızdan yapılır ve çalışanlarımız profesyonel tavsiye ve görüşlerini sizlerle paylaşır. Bu sayede size sadece yaşayacağınız konforun tadını çıkarmak kalır.

4 – PROFESYONEL KURULUM KONUSUNDA ISRARCI OLUN

Bazı klimaların uzun ömürlü olmadığını duyarsınız. Bunun sebebi genellikle özensiz kurulumdur. Dikkat edilmesi gereken pek çok nokta olduğundan, kurulum bir klima için hayati önem taşımaktadır. Ömrü, olması gerekenden daha kısa süren bir klimanın kurulum sırasında boruları hasar görmüş, sızıntıya sebebiyet verilmiş veya harici ünitenin önü hava almayacak biçimde kapanmış olabilir. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için cihazınızın tecrübeli uzmanlar tarafından kurulması çok önemlidir. General’i tercih ettiğinizde kurulumunuz daima işinde en güvenilir uzmanlar tarafından yapılır.

5 – UZUN VADELİ DÜŞÜNÜN

Kurulumu düzgün yapıldığında ve periyodik bakım gördüğünde General klimalarınızı uzun yıllar rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ayrıca General güvencesiyle cihazlarınız, kullanım sonrasında da sizi mutlu eder. Değiştirme vaktiniz geldiğinde değişim kampanyalarımızdan yararlanabilir, geri dönüşüme verebilir ya da General aracılığıyla sağlanacak iyileştirme hizmetinin ardından hayır kurumlarına bağışlayabilirsiniz.